PremiumWarme dranken

Wat is het verschil tussen thee en infusie?

Het ene is duidelijk niet het andere

Theeplantage in China

De termen thee en infusie worden vaak verward met elkaar. Toch zijn er echt wel duidelijke verschillen en mogen ze strikt genomen niet door elkaar worden gebruikt. In dit artikel leggen we uit wat nu eigenlijk de verschillen zijn tussen thee en infusie. Wij hadden een gesprek hierover met Marie-Julie Tack, de oprichtster van ZijTak.

27 mei 2024

Thee

"Echte" thee is altijd afkomstig van de theeplant, de Camellia Sinensis plant. Enkel de blaadjes van deze plant mogen echt "thee" heten. Thee is de meest gedronken drank ter wereld na water.

Thee komt oorspronkelijk uit China, waar het al duizenden jaren wordt verbouwd. Tegenwoordig wordt thee in meerdere landen verbouwd. De grote thee producerende landen zijn China, India, Sri Lanka, Japan en Kenia. De precieze smaak en eigenschappen van thee kunnen sterk variëren afhankelijk van factoren zoals het klimaat, de hoogte, de bodemgesteldheid en de productiemethode van de theeplantages.

Hoewel alle thee dus van dezelfde theeplant komt, bestaan er verschillende variëteiten. Zo is er de meest gedronken groene thee, maar ook de zwarte thee, oolong thee, gele thee en witte thee. Verder bestaat er ook een gefermenteerde variant, de pu-erh thee. Wat deze allemaal gemeen hebben, is hun oorsprong van dezelfde plant. Het verschil in smaak en kleur ontstaat door variaties in de verwerking en oxidatie van de bladeren.

Soorten thee

De witte thee is het jonge voorjaarsknopje dat wordt geoogst en heel kortstondig wordt gedroogd. Ze behouden hierdoor hun natuurlijke kleur en zachtheid. Witte thee is heel zacht van smaak en heel licht van kleur. Gele thee is zeldzaam en wordt geproduceerd door een uniek oxidatie- en droogproces. Opnieuw zijn het de jonge voorjaarsknopjes die gedurende een langere periode en bij lagere temperaturen geoxideerd worden dan groene thee, waardoor ze een lichtgele kleur en een milde smaak krijgen.

Witte thee, de voorjaarsknopjes die kort gedroogd worden

De andere soorten thee worden later geplukt in het seizoen. Groene thee ondergaat minimale oxidatie tijdens de verwerking. De bladeren worden na het plukken snel verwarmd om oxidatie te voorkomen. Dit behoudt de groene kleur van de bladeren en resulteert in een lichtere smaak met grassige of bloemige tonen.

Zwarte thee ondergaat volledige oxidatie tijdens de verwerking. De bladeren worden gerold en geoxideerd, wat resulteert in een donkere kleur en een rijke, robuuste smaak. Zwarte thee staat bekend om zijn sterke smaak en aroma.

Oolong thee valt ergens tussen groene en zwarte thee in wat betreft oxidatie. De bladeren worden gedeeltelijk geoxideerd, waardoor oolong thee een breed scala aan smaken en aroma's kan hebben, variërend van bloemig en fruitig tot houtachtig en geroosterd.

Pu-erh thee is een gefermenteerde thee die wordt geproduceerd in de regio Yunnan in China. Het kan zowel in losse blad- als geperste vorm worden gevonden. Pu-erh verbetert met de tijd en kan zowel jong als oud worden gedronken. Het heeft een aardse smaak en wordt vaak gewaardeerd vanwege zijn complexiteit en diepte.

Eigenschappen van thee

De kunst van het zetten van de perfecte kop thee vereist aandacht voor details zoals de watertemperatuur, trektijd, waterhardheid en de hoeveelheid gebruikte theebladeren. Thee is doordrenkt van geschiedenis en cultuur, en elk type heeft zijn eigen unieke kenmerken en tradities.

Alle theesoorten die van de theeplant afkomstig zijn, bevatten cafeïne. Vandaar dat thee meer in de ochtend en de middag wordt gedronken. De hoeveelheid cafeïne in thee is minder dan in koffie. Bovendien wordt de cafeïne in thee deels gecompenseerd door het aminozuur L-theanine. Dit zorgt ervoor dat je tot rust kunt komen. Verder bevat de theeplant ook heel wat antioxidanten, wat bijdraagt aan zowel de smaak als de gezondheidsvoordelen.

Infusies

In tegenstelling tot thee, die zijn oorsprong vindt in één specifieke plant, verwijst het woord 'infusie' naar elke drank die is gemaakt door het onderdompelen van kruiden, bloemen, fruit of andere planten in heet water. Infusies zijn cafeïnevrij en bieden daardoor een aantrekkelijk alternatief voor diegenen die gevoelig zijn voor cafeïne.

Verschillende infusies
Verschillende infusies

Kruideninfusies zijn vaak geliefd om hun therapeutische eigenschappen en variëren van rustgevende kamille tot verfrissende muntinfusies. Fruitinfusies zijn een explosie van smaak en kleur, en bloemeninfusies voegen een delicaat aroma toe aan het drinken. Infusies zijn veelzijdig en kunnen zowel warm als koud worden genoten, waardoor ze geschikt zijn voor alle seizoenen.

Een bijzondere infusie: rooibos

Rooibos infusie wordt steeds meer gedronken en terecht! Het is afkomstig uit Zuid-Afrika. Rooibos staat bekend om zijn kenmerkende rode kleur en een rijke smaak die liefhebbers over de hele wereld drinken. Rooibos, wat letterlijk "rode struik" betekent in het Afrikaans, wordt geoogst van de plant met de botanische naam Aspalathus linearis. Deze plant gedijt in de Cederberg-regio van Zuid-Afrika, waar de unieke combinatie van klimaat en bodem de perfecte omstandigheden creëert voor de groei van rooibos. De naaldachtige bladeren van de plant worden geoogst, gefermenteerd en gedroogd om de karakteristieke smaak en kleur te verkrijgen.

Rooibos is een bijzondere infusie

Naast zijn heerlijke smaakprofiel heeft rooibos ook indrukwekkende gezondheidsvoordelen. Het bevat antioxidanten zoals quercetine en aspalathine, die kunnen helpen bij het neutraliseren van vrije radicalen in het lichaam en het ondersteunen van de algehele gezondheid. Rooibos staat er ook om bekend de niveaus van goede cholesterol te verhogen en de bloeddruk te helpen reguleren.

Gezondheid en welzijn: een vergelijking

Zowel thee als infusies hebben gezondheidsvoordelen die bijdragen aan het welzijn van het lichaam. Thee staat bekend om zijn antioxidanten en de potentieel stimulerende effecten van cafeïne. Afhankelijk van het type thee kunnen deze voordelen variëren, maar velen beschouwen thee als een kalmerende en revitaliserende drank.

Infusies, aan de andere kant, worden vaak geassocieerd met specifieke therapeutische eigenschappen. Rozenbottel staat bekend als bron van vitamine C. Hibiscus verlaagt de bloeddruk. Pepermunt is heel goed voor de spijsvertering en gemberinfusie kan helpen bij misselijkheid en ontstekingen.

Ruby Rose van ZijTak
Ruby Rose van ZijTak, rode vruchtenthee met hibiscus

Conclusie

Thee komt dus van de theeplant, Camellia Sinensis. Infusies zijn kruiden, vruchten of bloemen, getrokken in warm water, die niet afkomstig zijn van de theeplant.

Zowel thee als infusies hebben beide hun voordelen. Terwijl thee diep geworteld is in traditie en variatie, bieden infusies een breed scala aan smaken en gezondheidsvoordelen zonder de beperkingen van cafeïne. Beide verdienen hun plaats in de kopjes van liefhebbers van warme dranken.

Of je nu na een lange dag kiest voor een rustgevende kop infusie of voor een verkwikkende thee om je zintuigen wakker te schudden, beide bieden een onderscheidende ervaring die verder gaat dan slechts een warme drank. Proost op de rijkdom van smaak, cultuur en gezondheid die thee en infusies ons brengen!

Meer leren over thee?

Wil je graag bijleren over thee? Volg of organiseer dan zeker een theeworkshop van ZijTak. Dat kan in het thee-atelier in Kortrijk of op eigen locatie!

Theeworkshop ZijTakMarie-Julie Tack (29) is de oprichtster van ZijTak. In haar webshop biedt ze verse losse thee en infusies aan. Professionals kunnen haar ook te allen tijde contacteren voor meer informatie en horeca-/retailprijzen. Marie-Julie organiseert ook workshops over thee waarbij je niet alleen leert hoe je thee kunt combineren met voeding, maar ook hoe je deze kunt verwerken in gerechten.

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • digitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • uw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • maximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Meer weten over

Deel je (nieuws)verhaal

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden

Gerelateerde artikels

Cru maakt Moederdag mamagnifiek met koekjes, bubbels en umesake

Cru Versmarkt wil Moederdag “mamagnifiek” maken met vier fijne, esthetische cadeaus die verder gaan dan de klassieke brunch. Er zijn Limited Edition-speculaasjes met warme boodschappen van De Nolf Bakery (€6,90), Bizjoe: een Belgische extra brut Blanc de Noirs van Domein Cuvelier (€29,50, vanaf 21/4), Imanishiki Ume: een zachte, fruitige umesake (12% alc., €29,80/500 ml) en kleurrijke Radish Crackers of paprikavariant voor de apéro (€9,90/70 g). Focus op authenticiteit en vakmanschap; verkrijgbaar in Cru Gent, Antwerpen, Dilbeek en Overijse.

Filliers Spritz verovert supermarkten: nu bij Colruyt, AH en Spar

Filliers Distillery rolt zijn jenever-based Filliers Spritz op grote schaal uit in België: naast Jumbo ligt het drankje vanaf 19 april 2026 ook bij Colruyt, Albert Heijn en Spar. De ready-to-drink spritz komt in 25 cl-blikjes met 4% alcohol en twee smaken, Passievrucht en Groene Appel, gericht op een jonge, bewuste doelgroep. Het combineert de authenticiteit van jenever met een lichte, bruisende twist en kan rechtstreeks uit het blik of als aperitief in een glas worden geserveerd. Voor extra zichtbaarheid voert Filliers activaties via Student Pack Spring en proeverijen op festivals zoals Beauville, Rijvers en Gent Jazz.

Belgen verkiezen drankkartons; 2 op 3 wil duidelijkheid over recyclage

Een nieuw consumentenonderzoek in opdracht van ACE Belgium toont dat meer dan de helft van de Belgen bewust voor drankkartons kiest en ze doorgaans correct sorteert, met een overwegend positieve houding tegenover deze verpakking. Tegelijk wil bijna twee op de drie meer duidelijkheid over wat er met kartons gebeurt na inzameling; 58% vraagt expliciete info over CO2‑voetafdruk en duurzaamheid. Hardnekkige misvattingen blijven: de helft denkt dat drankkartons moeilijk te recycleren zijn, 66% weet niet wat er na sortering gebeurt en 1 op 4 vermoedt verbranding. ACE Belgium pleit voor transparante, feitelijke communicatie. De enquête bevroeg 1.000 Belgen in januari 2026.

Salon du Fromage et des Produits Laitiers

Het Salon du Fromage et des Produits Laitiers brengt in Parijs de belangrijkste spelers uit de sector samen: producenten, kaasrijpers en verdelers. Een strategisch knooppunt om wereldwijde innovaties te ontdekken en uw professionele netwerk uit te breiden.

Zelf nieuws te delen?

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden
Print Magazine

Recente Editie
27 februari 2026

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine